Historie pardubického zámku Dnes je:

Aktuálně:
aktuality
sport
počasí


Kultura:
kina
divadla
koncerty
kluby
výstavy


Informace:
ubytování
kdy kam
tipy
MHD
rozcestník
restaurace
kraj
památky
fotoreportáže
astrologie

Historie:
historie
náměstí
radnice
zámek
n. Republiky
třída Míru
Kunětická h
výstava sportu
MHD
trolejbusy
revoluce
parforsní hony
budoucnost
výstava
drážky
staré hospody


Ostatní:
Víte že?
Včera


V místech, kde se nyní nachází zámek, byla v roce 1319 tvrz, která patřila Půtovi z Pardubcic. Jeho synové vyměnili pardubickou tvrz za hrad Visemburk. Tak se do Pardubic dostává Arnošt ze Staré a z Hostýně. Jeho syn Arnošt byl prvním pražským arcibiskupem a blízkým známým císaře Karla IV, který Pardubice navštívil roku 1363. Arnošt z Pardubic nechal tvrz přestavět na hrad s příkopy. pohled na zámek od jihu Po jeho smrti byl majitelem zámku jeho bratr Vilém. Majiteli pardubického panství byli dále i Viktorin Boček z Kunštátu, Diviš Boček z Miletínka, král Jiří z Poděbrad a nakonec Jindřich Minsterberský, který prodává roku 1491 zámek panu Vilémovi z Pernštejna za 3 250 kop grošů českých.

Roku 1497 započala rozsáhlá rekonstrukce zámku. Úprava a zvelebování zámku pokračovalo i za Votěcha i Jana z Pernštejna. Vzniklo tak důstojné renesanční sídlo rodu Pernštejnů. Finanční situace pernštejnského rodu se natolik zhoršovala, že Jaroslav z Pernštejna byl nucen zámek a celé Pardubické panství roku 1560 odprodat královské komoře.

Za císaře Maxmiliána a taktéž i za Rudolfa II se vzhled zámku i nadále zlepšoval, avšak třicetiletou válkou zámek příliš utrpěl. zámek a zámecká věž hláska ze zámeckých valů V té době zde bylo započato s výstavbou pivovaru a při jednom z válečných útokú byl zámek zasažen. Při tomto útoku shořely všechny sýpky. Úroda se tedy začala skladovat v zámeckých pokojích, což mu také zrovna nepřispívalo. V 18. století byl zámek opraven v barokním slohu. Byly odstraněny některé štíty a rozdělěny místnosti. V druhé polovině 18. století zde byly pokoje pensionovaných důstojníků. Ve velkých sálech byly sníženy stropy a příčkami byly rozděleny na menší místnosti a upraveny k bydlení rodin. Historická cena zámku byla zcela zanedbávána, zámek chátral. Na konci 18. století zde byl textilní sklad. Na konci 19. století zde naopak byly obuvnické dílny.

Až od roku 1920, kdy přešlo vlastnictví zámku do Muzejního spolku se začala postupně navracet zámku původní podoba. V současné době probíhá již od 70. let rozsáhlá a vleklá rekonstrukce, která nabrala na obrátkách až po roce 1990, kdy se o zámek stará Východočeské muzeum, takže v současné době je již velká část zámku přístupná veřejnosti a zbytek je před dokončením.

Zámek


Copyright © 2000, Created by kaleidoskop@post.cz