Historie Pardubických radnic Dnes je:

Aktuálně:
aktuality
sport
počasí


Kultura:
kina
divadla
koncerty
kluby
výstavy


Informace:
ubytování
kdy kam
tipy
MHD
rozcestník
restaurace
kraj
památky
fotoreportáže
astrologie

Historie:
historie
náměstí
radnice
zámek
n. Republiky
třída Míru
Kunětická h
výstava sportu
MHD
trolejbusy
revoluce
parforsní hony
budoucnost
výstava
drážky
staré hospody


Ostatní:
Víte že?
Včera


 první pardubická radnice na rohu Pernštýnského náměstí a Bartolomějské uličky

Úplně nejstarší pardubická radnice stávala na severozápadním rohu Pernštýnského náměstí, kde dnes stojí dům, který je na prvním obrázku. Nad gotickou branou, která vede do Bartolomějské uličky jsou dnes vidět tři výjevy pozdní gotiky. Znázorňují panoše, šaška a šlechtičnu. Jsou ze 16. století a v době baroka byly zazděny a objeveny až při rekonstrukci roku 1909.

Dalším objektem, který sloužil jako městská radnice byl dům na rohu náměstí a Pernštýnské ulice. Dnes tato budova vypadá zcela jinak, druhá pardubická radnice.jpg ale v letech 1515-1759 sloužila jako "rathaus". Dům měl věž s hodinami a na zdi byla plastika Herkula a nad ním městský znak.

Později však přestala tato budova vyhovovat, proto město zakoupilo roku 1759 dům, který stával v místech dnešní radnice. Nejprve bylo přistoupeno k velké přestavbě. Jakub Teplý ozdobil tuto stavbu plastikami. Uprostřed to byl Herkules, oděný do lví kůže, nad ním znak města a o něco výše sluneční hodiny a nad nimi ve výklenku socha Arnošta z Parubic. Na konci 19. století přestala tato budova však již vyhovovat z hlediska nedostatku prostoru, proto se hledalo nové místo pro novou radnici. Nakonec však byla stará radnice rozebrána kámen po kameni a spolu s ní zbourány i 3 okolní domy.

 třetí pardubická radnice v místech, kde dnes stojí současná radnice

K tomu došlo roku 1892 a od roku 1895 na těchto místech již stojí nová radnice tak, jak ji známe dnes. Dvě čtyřboké věže dělí radnici na tři části. Mezi věžemi je štít, v jehož středu stojí měděná socha Vojtěcha z Pernštejna. Na věžích i mezi okny se nacházejí reliéfní malby. Mezi prvním a druhým patrem jsou medailony českých králů. I když radnice působí vznešeným dojmem, do kolorytu náměstí zcela nezapadá.
 dnešní pardubická radnice


Copyright © 2000, Created by kaleidoskop@post.cz