Historie Pernštýnského náměstí Dnes je:

Aktuálně:
aktuality
sport
počasí


Kultura:
kina
divadla
koncerty
kluby
výstavy


Informace:
ubytování
kdy kam
tipy
MHD
rozcestník
restaurace
kraj
památky
fotoreportáže
astrologie

Historie:
historie
náměstí
radnice
zámek
n. Republiky
třída Míru
Kunětická h
výstava sportu
MHD
trolejbusy
revoluce
parforsní hony
budoucnost
výstava
drážky
staré hospody


Ostatní:
Víte že?
Včera


pohlednice Pernštýnského náměstí z počátku 20. století

Tomuto náměstí majestátně vévodí Zelená brána, která je dominantou Pardubic. Mistr Paul, stavitel pana Vieléma z Pernštejna ji nechal postavit roku 1507 asi v poloviční výšce. Po požáru roku 1538 byla dříve nazývaná "Brána ku Praze jdoucí" mistrem Jiříkem z Olomouce vystavěna do výšky 59 metrů.

Další dominantou náměstí vystavěného v renesančním stylu je Morový sloup. Roku 1680 se z Itálie do Pardubic šířila hrozná choroba - mor. Morový sloup a Zelená brána Jen v Pardubicích na ni tehdy zemřelo 5 000 lidí. Proto byl roku 1695 postaven morový sloup. Je 6 m vysoký. Na jeho vrcholu se nachází Panna Marie stojící na srpku měsíce. Od roku 1777 doplňuje sloup rokoková balustráda se čtyřmi světci a korunními znaky.

Celé náměstí má pravidelný obdélníkový tvar, domy jsou vystavěny v renesančním stylu. Výjimku tvoří radnice, o které se více dozvíte zde. Východní straně náměstí vévodí dům s plastikou znázorňující výjev z bible - Jonáš v tlamě velryby. Proto se tento dům nazývá dům "U Jonáše". Ve štítu domu nahoře je Boží oko, pod ním sv.Petr a sv.Florián. Dům vpravo od domu U Jonáše původně sloužil jako zájezdní hostinec, od roku 1806 jako lékárna. Na domě je umístěna plastika, která se vztahuje k lékárnické profesi.

Na jihovýchodní straně náměstí se nachází rohový dům, který sloužil jako Občanská záložna, později jako pobočka České státní pojišťovny. Nyní budova slouží jako tzv. Spolkový dům s kavárnou Evropa. Pernštýnské náměstí ze Zelené brány

Přibližně uprostřed jižní strany náměstí je dům "U bílého koníčka" Na něm je plastika poloviny koně, uvnitř jsou krásně klenuté stropy. Dnes se zde nachází restaurace a vinárna. Dům, který tvoří roh náměstí a Zelenobranské ulice od Zelené brány slouží dnes jako Krajská knihovna. Na jeho průčelí bývala plastika pelikána, která byla při rekonstrukci zrušena.
Copyright © 2000, Created by kaleidoskop@post.cz