Pardubice v budoucnosti Dnes je:

Aktuálně: aktuální informace z Pardubic. sportovní informace z Pardubic. Předpověď počasí

Kultura: Programy pardubických kin Programy pardubických divadel. Program koncertů. Program klubů a diskoték. Výstavy v Pardubicích

Informace: Ubytování v Pardubicích Kdy na úřad , do obchodu, plavat... Kam v Pardubicích Plán linek pardubické MHD Pardubický rozcestník tipy k návštěvě pardubických restaurací Pardubický kraj Seznam památek východních Čech Fotoreportáže Astrologie

Historie: Historie Pardubic Historie Pernštýnského náměstí Historie Pardubických radnic Historie Pernštýnského zámku Historie náměstí Republiky Historie třídy Míru Historie Kunětické hory Výstava Tělesné výchovy a sportu 1931 Historie MHD v Pardubicích Historie trolejbusové dopravy v Pardubicích Sametová revoluce v Pardubicích Parforsní hony Pardubice v budoucnosti Východočeská výstava 1903 Historie pardubických drážek

Ostatní: Víte, že ... ? Včera a dnes

uvod

Pardubice v budoucnosti

Pardubice v budoucnosti 1
Tak takhle nějak si představovali naši předkové na začátku 20. století budoucnost Pardubic. K následujícím fotografiím nění třeba moc dodávat. Dá se předpokládat že tyto obrázky byly malovány s humorem a nadhledem, že si naši předkové takto doslova budoucnost Pardubic nepředstavovali. Jen si nejsem jist, zda by Kunětická hora takovýto dopravní nápor vydržela.

Pardubice v budoucnosti 2
Na tomto obrázku je kromě přístavu v prostoru dnešního náměstí Republiky, kudy ještě na počátku 20. století protékala městská řeka, také zobrazen jeden z návrhů, jak by měl vypadat kostel sv. Bartoloměje, o jehož přístavbě se na počátku 20. století živě diskutovalo.

Pardubice v budoucnosti 3
Kdyby se naplnila vize, kterou měl autor tohoto obrázku, asi by dnes už Zelená brána ani další domy na Starém městě nestlály. Nejsem si jist, zda by vydržely takovýto dopravní nápor, zejména tramvají.

Pardubice v budoucnosti 4
Tramvaje jsou tématem i tohoto obrázku dnešní třídy Míru. A popravdě řečeno, není to tak nereálná představa. Zavedení městské dopravy bylo velmi diskutovaným tematem na počátku 20. století. Tehdy se uvažovalo o postavení elektrické dráhy do Bohdanče, Rohovádové Bělé nebo do Holic. Nic z toho se bohužel nerealizovalo. V roce 1920 byl blízko realizaci další záměr, který měl spojit Pardubice a Sezemice tramvajovou dopravou. Dokonce bylo provedeno předláždění jen poloviny ulice Sezemické s tím, že na druhou polovinu ulice budou pokládány tramvajové koleje. Ale ani tento záměr se nerealizoval.

tramvaj
Tato fotografie již není z oblasti sci-fi, ani to není fotografováno před pražským Wilsonovým nádražím. Je to skutečníá fotografie, žádná fotomontáž. Tato tramvaj v Pardubicích skutečně jezdila. Na počátku 20. století se živě diskutovalo o zavedení tramvají ve městě. Roku 1923 byla otevřena nová sokolovna na Olšinkách. Snad při této příležitosti postavila skupina nadšenců tuto repliku tramvaje postavenou na podvozku osobního automobilu a účastníky slavnostního otevření nové budovy sokolovny svážela od nádraží právě tato tramvaj. V pozadí je budova starého pardubického nádraží.


Copyright © 2003, Created by kaleidoskop@post.cz